Cena Adolfa Heyduka 2021 – známe vítěze
Oficiální tisková zpráva
Lidé s hendikepem chtějí žít plnohodnotný život, stejně tak i jejich rodiny. Většinová společnost má tendence dívat se na ně a chovat se k nim jako k nemocným. Oni však mají „hendikep“, ne nemoc. Mají své specifické potřeby při objevování kulturního dědictví, a pokud je to možné, je dobré vycházet jim vstříc a umožnit jim při trávení volného času i studiu v maximální možné míře stejný zážitek, jako lidem bez hendikepu. I proto vznikla v roce 2015 cena Adolfa Heyduka.
Cenu vyhlašuje mezinárodní vzdělávací projekt Hugo na cestách ve spolupráci s Památkovou komorou ČR a Geoparkem Český ráj o. p. s. Záštitu nad tímto konáním převzala Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova.
V sedmém ročníku této ankety obdržely nejvíce hlasů tyto památky a lokality:
V kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO:
Hospital Kuks – za haptickou „knížku" - doplněnou o haptický plán areálu hospitálu a bylinkové zahrady, vyobrazení sochy Lehkomyslnosti a erbu rodu Šporků -78 hlasů.
V kategorii ostatní památky:
Město Olomouc za haptického průvodce městem, haptické modely městských památek a haptické prohlídky historické radnice 96 hlasů.
V kategorii přírodní památky a geologické lokality
– město Hrádek nad Nisou za Stezku k památníku Trojzemí a naučná stezka Mokřady u Kristýny – zpřístupnění pro osoby s omezenou schopností pohybu -84 hlasů
Slavnostní předání cen proběhne v rámci semináře Památky pro každého ve čtvrtek 23.6.2022 na hradě Svojanov.
Nositelé Ceny Adolfa Heyduka v minulých letech:
Rok 2020:
V kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO: Státní zámek Kynžvart - prohlídky bez bariér pro osoby s pohybovým hendikepem.
V kategorii ostatní památky: Město Česká Lípa - za prohlídkovou trasu nejen po pamětihodnostech historického centra určenou nevidomým a slabozrakým (hmatové plánky, popisy v Braillově písmu) .
V kategorii geologická lokalita nejvíce přátelská ke zdravotně znevýhodněným pak získala cenu Adolfa Heyduka Vycházková cesta pro vozíčkáře v Janských lázních směrem k Hofmanově boudě.
Ze zpřístupnění industriálního dědictví osobám se smyslovým postižením ocenila veřejnost Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku.
Rok 2019
- V kategorii Národní kulturní památky, památky UNESCO - Národní kulturní památka Vyšehrad - za možnost bezbariérové prohlídky celého areálu NKP pro osoby s pohybovým postižením.
V kategorii ostatní památky ocenila veřejnost Zámek Svijany za kompletní bezbariérový přístup do expozic i parku pro osoby pohybově postižené.
V kategorii technické památky a malá muzea - Železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka za bezbariérový přístup pro osoby pohybově postižené.
V kategorii Geologické lokality udělila veřejnost Cenu Adolfa Heyduka Správě CHKO Slavkovský les za Naučnou stezku Kladské rašeliny přístupnou osobám s pohybovým hendikepem.
Rok 2018
- V kategorii Národní kulturní památky, památky UNESCO si Cenu Adolfa Heyduka odnesl: státní zámek Buchlovice, za bezbariérové prohlídky pro osoby s pohybovým postižením.
Z ostatních památek získal cenu hrad Svojanov za kompletní odstranění bariér při prohlídkách.
V kategorii geologická lokalita nejvíce přátelská ke zdravotně znevýhodněným pak získal cenu Adolfa Heyduka projekt spolku Ochrana Klokočských skal Tichá stezka Klokočskými skalami, stezka nevídaná.
Ze zpřístupnění industriálního dědictví osobám se smyslovým postižením ocenila veřejnost Technické muzeum v Liberci, o.p.s
Rok 2017
- V první kategorii Národní památkový ústav - Státní zámek Kozel za bezbariérové zpřístupnění objektu
Římskokatolická farnost svatého Václava - Dóm svatého Václava v Olomouci za kompletní bezbariérové zpřístupnění chrámu osobám se zdravotním znevýhodněním.
V kategorii ostatní památky pak návštěvníci ocenili Domov svatého Josefa - Kompletní zpřístupnění Barokního areálu v Žírči osobám s pohybovým postižením.
V kategorii geologické lokality si cenu odnesl Hornicko-historický spolek Stříbro za prohlídky královské dědičné stoly Prokop pro osoby nevidomé a slabozraké
Ročník 2016
–v kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO – Hrad a zámek v Bečově nad Teplou za haptický model relikviáře svatého Maura.
Ve druhé kategorii Město Tachov – Tachovský zámek za bezbariérové zpřístupnění jedná prohlídkové trasy
Ročník 2015
–v kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO Národní památkový ústav – Květná zahrada v Kroměříži, za projekt Zahrady nevídaná, zahrada neslýchaná.
V kategorii ostatní památky: Měšťanská sladovna v Písku za kompletní bezbariérové zpřístupnění
Podmínky ankety:
Kulturní památky jsou rozděleny do dvou kategorií – Památky UNESCO a Národní kulturní památky.
Druhou kategorii tvoří památky ostatní, nebo chcete-li, památky regionální.
V případě geologických lokalit hledáme třeba bývalý důl proměněný ve skanzen, nebo naučnou stezku ke stěnám…
U industriálních památek hledáme malá muzea zaměřená na techniku, elektrárny apod., která se snaží překonat bariéry a umožnit lidem s nejrůznějším zdravotním znevýhodněním plnohodnotný zážitek.
Navrhovat památky nebo hlasovat můžete na webu:
www.hugonacestach.info.
Z jedné IP adresy lze hlasovat pouze jednou.
Do soutěže nelze přihlásit státní a městská muzea. Nominovat nelze ani bývalé hrady, zámky, kláštery a pod, které dnes slouží jako ústavy sociálních služeb, domovy důchodců, domy s pečovatelkou službou, hospice apod.
Hana Talli Hlubučková
Hlavní koordinátorka projektu
Datum: 02.06.2022
Která památka je podle vás nejvíce přívětivá ke zdravotně znevýhodněným?
v kategoriích:
X.SEMINÁŘ PAMÁTKY PRO KAŽDÉHO ŽAMBERK 2024 proběhne ve čtvrtek 6.6.2024 v Muzeu starých strojů a technologií v Žamberku od 10:00 do cca 15:30 hod. Seminář se koná pod záštitou...
18.04.2024Jestli chcete, aby vyhrála dejte jí prosím hlas zde ʕ•ᴥ•ʔ a pošlete tento odkaz dál. Děkuji Hugo
23.02.2022Ahoj všem. Slavnostně vyhlašuji 16.ročník mezinárodní soutěže Vezmi žlutou barvičku ... tentokrát na téma " Svitky, pergameny, listiny, knih ...aneb jak a na co předkové psali a ...
04.11.2020Zobrazit vše
Srdečně vás zveme na slavností ocenění vítězných literárních prací XVIII. ročníku mezinárodní soutěže Vezmi žlutou barvičku ... které se koná 20.3.2024 od 15:00 v...
13.03.2024IX.seminář Památky pro každého Kuks 2023 se uskuteční v prostorách NKP Hospital Kus ve středu 7.6.2023. V rámci semináře proběhne ocenění památek, geologickýh lokalit a...
21.03.2023VIII.seminář Památky pro každého se koná ve čtvrtek 23.6.2022 na hradě Svojanov. Součástí semináře je i předání Ceny Adolfa Heyduka za rok 2021 oceněným památkám a lokalitám.
02.06.2022Zobrazit vše