Na IV. konferenci Národních geoparků ČR v Nové Pace, byla v květnu 2017 odbornou lektorkou mezinárodního vzdělávacího projektu Hugo na cestách® Hanou Talli Hlubučkovou ve spolupráci s Památkovou komorou České republiky, Českým rájem – globálním geoparkem UNESCO, Neziskovkami Libereckého kraje, z. s., vyhlášena Cena Adolfa Heyduka pro památku a geologickou lokalitu nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným. Nad cenou převzala záštitu Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova.
Památky jsou rozděleny do dvou kategorií:
Kategorie č. 1 - Památky UNESCO a Národní kulturní památky
Kategorie č. 2 – Památky ostatní, nebo chcete-li památky regionální
Do soutěže nelze přihlásit muzea. Nelze nominovat ani bývalé hrady, zámky a kláštery, které dnes slouží pouze jako ústavy sociálních služeb, domovy důchodců, domy s pečovatelskou službou, hospici apod. Nejsou tedy přístupné veřejnosti jako památky.
V kategorii č. 1 bylo navrženo 5 památek:
Státní zámek Děčín – prohlídky pro nevidomé
Zámek v Jaroměřících nad Rokytnou
Zámek v Náměšti nad Oslavou
Zámek Červená Lhota - prohlídky pro neslyšící
Státní zámek Kozel – bezbariérové prohlídky
Celkem hlasovalo 203 návštěvníků a s počtem 95 hlasů zvítězil zámek Kozel.
V kategorii č. 2 bylo navrženo 7 památek:
Hrad Rotštejn - prohlídky pro neslyšící
Barokní areál v Žírči – kompletní bezbariérové zpřístupnění
Dóm svatého Václava v Olomouci – bezbariérový přístup
Zámek Žďár nad Sázavou – muzeum nové generace
Barokní poutní chrám Panny Marie pomocné na Chlumku – unikátní zpřístupnění pro imobilní návštěvníky podzemím
Hrad Svojanov – kompletní zpřístupnění zdravotně znevýhodněných i imobilním návštěvníkům
Komplex kláštera v Panenském Týnci - bezbariérové zpřístupnění areálu
Celkem hlasovalo 459 návštěvníků a se shodným počtem 148 hlasů zvítězili:
Barokní areál v Žírči a Dóm svatého Václava v Olomouci.
Devadesáti hlasy pak ocenili návštěvníci Královskou dědičnou štolu Prokop – hornický skanzen ve Stříbře, za prohlídky pro nevidomé a slabozraké.
V uplynulých letech získali cenu Adolfa Heyduka v kategorii 1:-Květná zahrada v Kroměříži za programy zahrada nevídaná, zahrada neslýchaná a - Hrad a zámek v Bečově na d Teplou za haptický model relikviáře svatého Maura a prohlídky pro nevidomé a slabozraké
V kategorii 2 - měšťanská sladovna v Písku za bezbariérové zpřístupnění objektu a zámek v Tachově za bezbariérové zpřístupnění expozic
O přihlášení památek a geologických lokalit a přidělování hlasů rozhodovali sami návštěvníci. Na webu www.hugonacestach.info byl vytvořen hlasovací systém. Hlasování bylo ukončeno 7.3.2018 v 17:00 a hlasovalo 752 lidí. Každý mohl pro danou památku či lokalitu hlasovat pouze jednou.
Slavnostní předání čestných cen proběhne v rámci IV. semináře Památky pro každého Stříbro 2018 ve dnech 19. 4. - 20. 4. 2018
Pracovníkům oceněných památek gratulujeme.
Mediálním parterem projektu je časopis Místní kultura.
Hana Talli Hlubučková, hlavní koordinátor projektu
Datum: 09.03.2018
Cena Adolfa Heyduka pro památku a geologickou lokalitu nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným - vyhlášen III.ročník
Na IV.konferenci národních geoparků ČR v Nové Pace byla v rámci přednáškového bloku „Geoparky pro každého“odbornou lektorkou mezinárodního vzdělávacího projektu Hugo na cestách Hanou Talli Hlubučkovou vyhlášena Cena Adolfa Heyduka pro památku geologickou lokalitu nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným. Partnery soutěže jsou: Český ráj – globální geopark UNESCO, Památková komora ČR, Neziskovky Libereckého kraje, z. s.,
Problematika přístupnosti kulturního a geologického dědictví lidem se zdravotním znevýhodněním je stále ještě popelkou. Mnohdy jsou na památkových objektech problematicky proveditelné úpravy, jindy podmínky jsou, ale chybí dobrá vůle ze strany referentů, odborných poradců... Jinde scházejí finanční prostředky. V případě geologického dědictví, jsou stále překážky, které nelze překonat, ale existuji bariéry, které překonat jdou.
Přesto si lidé se zdravotním znevýhodněním, tedy nejen lidé postižení ale i lidé po úrazech, nemocech a pod, hledají cestu za poznáním kulturního a geologického dědictví, což je i vzhledem k současnému společenskému vývoji velmi důležité.
Hledáme tedy, již po třetí památku nejvíce přátelskou k lidem s nejrůznějšími hendikepy.
Památky jsou rozděleny do dvou kategorií – Památky UNESCO a Národní kulturní památky. Druhou kategorii tvoří památky ostatní, nebo chcete-li památky regionální.
Navrhovat památky do obou kategorií nebo hlasovat můžete na webu: www.hugonacestach.info do 15.3.2018. Z jedné IP adresy lze hlasovat pouze jednou.
Do soutěže nelze přihlásit muzea ani bývalé hrady, zámky, kláštery a pod, které dnes slouží jako ústavy sociálních služeb, domovy důchodců, domy s pečovatelkou službou, hospice a pod.
V případě geologických lokalit hledáme třeba bývalý důl proměněný ve skanzen, nebo naučnou stezku ke stěnám … i tady platí, že navrhnout nebo hlasovat můžete na webu: www.hugonacestach.info do 15. 3.2018. Z jedné IP adresy lze hlasovat pouze jednou.
Hana Talli Hlubučková, hlavní koordináto projektu
Datum: 24.06.2017
Na II. semináři Památky pro každého Stříbro 2016 byla odbornou lektorkou mezinárodního vzdělávacího projektu Hugo na cestách® Hanou Talli Hlubučkovou ve spolupráci s Památkovou komorou České republiky a Neziskovkami Libereckého kraje, z. s., vyhlášena Cena Adolfa Heyduka pro památku nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným. Nad cenou převzal záštitu senátor parlamentu ČR pan Miroslav Nenutil.
Památky jsou rozděleny do dvou kategorií: Kategorie č. 1 - Památky UNESCO a Národní kulturní památky.
Kategorie č. 2 – tu tvoří památky ostatní, nebo chcete-li památky regionální.
Do soutěže nelze přihlásit muzea ani bývalé hrady, zámky, kláštery a pod, které dnes slouží jako ústavy sociálních služeb, domovy důchodců, domy s pečovatelkou službou, hospice apod.
Navrženy byly 3 památky v kategorii č. 1. Národní kulturní památka Vyšehrad – bezbariérové přístupy,
dále obec Holašovice - bezbariérová prohlídka
a Hrad a zámek Bečov nad Teplou - prohlídky po nevidomé a slabozraké.
Celkem v této kategorii hlasovalo 358 návštěvníků a s počtem hlasů 146 zvítězil Hrad a zámek Bečov nad Teplou.
V kategorii Památky regionální byly navrženy:
Park Boheminium v Mariánských lázních -přístup pro vozíčkáře - celý park,
Hrad Rotštejn v Českém ráji - prohlídky pro nevidomé (na objednávku),
Zámek a zámecký park v Dobříši - bezbariérová prohlídka,
Dóm svatého Václava v Olomouci - bezbariérový přístup,
Zámek v Tachově- jeden bezbariérový okruh,
zámek v Boru (u Tachova) –jeden bezbariérový okruh .
Celkem hlasovalo 626 návštěvníků a s počtem hlasů 155 hlasů zvítězil zámek v Tachově.
O přihlášení památek a přidělování hlasů rozhodovali sami návštěvníci památek. Na webu www.hugonacestach.info byl vytvořen hlasovací systém. Hlasování bylo ukončeno 15.3.2017 a hlasovalo 984 návštěvníků památek. Každý návštěvník mohl pro danou památku hlasovat pouze jednou.
Slavnostní předání čestných cen proběhne v rámci IV. konference Národních geoparků ČR ve čtvrtek 25. 5. 2017 na Ježkově statku v Nové Pace.
Pracovníkům oceněných památek gratulujeme.
Hana Talli Hlubučková, hlavní koordinátor projektu
Datum: 19.04.2017
Cena Adolfa Heyduka pro památku nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným - vyhlášen II.ročník
Zde je informace v českém znakovém jazyce
Na II.konferenci "Památky pro každého - Stříbro 2016" odbornou lektorkou mezinárodního vzdělávacího projektu Hugo na cestách Hanou Talli Hlubučkovou vyhlášena Cena Adolfa Heyduka pro památku nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným.
Problematika přístupnosti kulturního dědictví lidem se zdravotním znevýhodněním je stále ještě popelkou. Mnohdy jsou na památkových objektech problematicky proveditelné úpravy, jindy podmínky jsou, ale chybí dobrá vůle ze strany referentů, odborných poradců.... Jinde scházejí finanční prostředky.
Přesto si lidé se zdravotním znevýhodněním hledají cestu za poznáním kulturního dědictví, což je i vzhledem k současnému společenskému vývoji velmi důležité.
Hledáme tedy, již podruhé památku nejvíce přátelskou k lidem s nejrůznějšími hendikepy. Památky jsou rozděleny do dvou kategorií – Památky UNESCO a Národní kulturní památky. Druhou kategorii tvoří památky ostatní, nebo chcete-li památky regionální.
Navrhovat památky do obou kategorií nebo hlasovat můžete na webu: www.hugonacestach.info do 5.3.2017. Z jedné IP adresy lze hlasovat pouze jednou.
Do soutěže nelze přihlásit muzea ani bývalé hrady, zámky, kláštery a pod, které dnes slouží jako ústavy sociálních služeb, domovy důchodců, domy s pečovatelkou službou, hospice a pod.
Hana Talli Hlubučková, koordinátorka projektu
Datum: 13.07.2016
Cena Adolfa Heyduka 2015 zná své vítěze
Na I.semináři Památky pro každého Písek 2015 byla prezidentem Památkové komory České republiky Dr. Václavem Liškou, ředitelem Prácheňského muzea v Písku PhDr. Jiřím Práškem a odbornou lektorkou mezinárodního vzdělávacího projektu Hugo na cestách® Hanou Talli Hlubučkovou vyhlášena Cena Adolfa Heyduka pro památku nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným. Nad cenou převzala záštitu generální ředitelka NPÚ Ing. Arch. Naděžda Goryczková.
Soutěž pořádá mezinárodní vzdělávací projekt Hugo na cestách® ve spolupráci s Památkovou komorou České republiky,z.s, a Neziskovkami Libereckého kraje.
Památky jsou rozděleny do dvou kategorií – kategorie č. 1- Památky UNESCO a Národní kulturní památky.
Kategorie č. 2 – tu tvoří památky ostatní, nebo chcete-li památky regionální.
Do soutěže nelze přihlásit muzea ani bývalé hrady, zámky, kláštery a pod, které dnes slouží jako ústavy sociálních služeb, domovy důchodců, domy s pečovatelkou službou, hospice apod.
O přihlášení památek a přidělování hlasů rozhodují sami návštěvníci památek.
Na webu www.hugonacestach.info je vytvořen hlasovací systém. Hlasování bylo ukončeno 5.3.2016.
Navrženy byly 3 památky v kategorii č. 1. A to Květná zahrada v Koměříži, Valdštejnská zahrada v Praze a bezbariérový okruh státního zámku Dačice. Celkem v této kategorii hlasovalo 140 návštěvníků a s počtem hlasů 91 zvítězila Květná zahrada v Kroměříži- programy pro zdravotně znevýhodněné.
V kategorii Památky regionální byly navrženy: město Jablonné v Podještědí – audio prohlídkový okruh a Písecká sladovna za bezbariérové přístupy a výukové programy pro každého. Celkem hlasovalo 98 návštěvníků a s počtem hlasů 74 zvítězila Písecká Sladovna,o.p.s.
.
Každý návštěvník mohl pro danou památku hlasovat pouze jednou.
Slavnostní předání čestných cen proběhne na semináři Památky pro každého – Stříbro 2016 v pátek 8.4.2016 v obřadní síni městského úřadu ve Stříbře.
Hana Talli Hlubučková, hlavní koordinátor projektu
Datum: 07.03.2016
Která památka je podle vás nejvíce přívětivá ke zdravotně znevýhodněným?
v kategoriích:
Jestli chcete, aby vyhrála dejte jí prosím hlas zde ʕ•ᴥ•ʔ a pošlete tento odkaz dál. Děkuji Hugo
23.02.2022Ahoj všem. Slavnostně vyhlašuji 16.ročník mezinárodní soutěže Vezmi žlutou barvičku ... tentokrát na téma " Svitky, pergameny, listiny, knih ...aneb jak a na co předkové psali a ...
04.11.2020Srdečně zvu mladé výtvarníky a literáty ke 14. ročníku soutěže Vezmi žlutou barvičku ... na téma: koruny, hřivny, tolary a neb čím se dříve platívalo od roku 1989 zpátky v...
06.03.2018Zobrazit vše
IX.seminář Památky pro každého Kuks 2023 se uskuteční v prostorách NKP Hospital Kus ve středu 7.6.2023. V rámci semináře proběhne ocenění památek, geologickýh lokalit a...
21.03.2023VIII.seminář Památky pro každého se koná ve čtvrtek 23.6.2022 na hradě Svojanov. Součástí semináře je i předání Ceny Adolfa Heyduka za rok 2021 oceněným památkám a lokalitám.
02.06.2022Pro radost malých i velkých milovníků plyšových medvídků a méďů bude opět na hradě Rotštejn v Českém ráji o víkendu 4.-5.6. vystaveno cca 300 medvědiků, část ze soukromé...
02.06.2022Zobrazit vše